Ami valójában a parfümös üvegben rejlik



Elég kiábrándító, amikor egy gyönyörű parfümös üvegcse legnagyobb százalékban alkoholt tartalmaz.

Te már gondolkoztál ezen, hogy mit is fújsz magadra?

Több parfümgyártó cég reklámozza magát úgy, hogy: természetes virágesszenciát tartalmazó parfüm. Ez mind szép és csodásan hangzik, de amikor egy 90%-os alkoholba belekerül egy valódi tiszta növényi esszencia, akkor az azonnal semmivé lesz. Az illat megmarad, de a lelke elveszik.


Egy parfümőr írását olvastam, amiben arról ír, hogy “azért jobbak a szintetikus illatok, mert lehetetlenség lenne ennyi növényt termeszteni”. Itt egy kicsit érdemes elgondolkozni…..


És kérdezem én:

  • Szükség van a mesterséges anyagok tömegtermelésére?
  • Szükség van a piac tömeges parfümökkel való ellátására?
  • Szükség van a mesterséges anyagok előállításához használt anyagok és energiák elpocsékolására?
  • Szükség van a környezetszennyezésre?
  • Stb….




Az üzletekben kapható parfümök szinte 100%-a alkoholos parfüm. Ez azt jelenti, hogy az illatanyagokat tiszta alkoholban oldják fel. Töménysége összetételenként változik, az alábbi módon:

  • Parfüm (extrakt) 15-30 % -os illatarány, ami sűrített alkoholban van oldva.
  • EDP Parfümös víz 8-15% os illatarány, ami 85-90 %-os alkoholban van oldva Tartóssága kb 3-5 óra
  • EDT Toalettvíz 4-8% os illatarány, ami 80 %-os alkoholban van oldva. Tartóssága kb 2-3 óra
  • Kölnivíz 3-5 % os illatarány, ami 70%-os alkoholban van oldva. Tartóssága kb 1-2 óra


A százalékok eloszlását látva, elég minimális az illatanyag tartalom egy-egy parfümben. Bármennyire finomak az illatok, egyes esetekben pl 80% alkohol kerül a bőrre, pár fújással.

A kozmetikai ipar többféle alkoholt használ termékek előállításához.

 


A bevétel és a piac elárasztása mindennél előrébbvaló a nagyvállalatoknak:

  • nem törődve a túltermeléssel
  • a mesterséges úton történő előállítással, ami a környezetet lerombolja
  • és nem utolsó sorban az emberiség egészségével







Milyen alkoholt alkalmaznak a gyártók a parfümökhöz?

  • Az egyik ilyen az etil alkohol, ami színtelen, jellegzetes szagú és ízű vegyi anyag. Számos iparág alkalmazza. Mivel kiváló oldószer, így a parfümipar legkedveltebb alapanyaga. Nagyon erős a baktériumölő hatása, de vírusok ellen kevésbé hatékony. Bőrön való alkalmazását tekintve minimális, azaz 5% alatti, kozmetikai szerekben megtalálható mennyiség nem okoz problémát. Ez a mennyiség tartósítószerként működik, ami lényegében elpárolog a használat közben, és nem jut be a szövetekbe. Mivel az etanol kis molekula súlyú, ezért a bőrön alkalmazva igen szárító és irritáló tulajdonságú.

  • A kozmetikai szerekben, így a parfümökben a denaturált alkohol használata még gyakoribb. Ez egy etil-alkohol, amihez általában metil-alkoholt kevernek. Ezáltal pedig emberi fogyasztásra alkalmatlanná válik, de több “előnye” származik a kozmetikai iparnak így belőle. Pl a denaturált alkoholtól nem habzanak pl a parfümök, a kozmetikumoknak erős összehúzó hatása lesz. Ez az alkohol is kis molekulasúlyú, emiatt igen szárító, irritáló hatású és elősegíti a szabadgyökök képződését.

Az etil-alkoholhoz adott kémiai anyagok a bőrön keresztül beszívódva káros hatással vannak a hormonokra és a szervezet számos fujncióira nézve.


Bár van számos pozitív tulajdonsága az alkoholnak bőrön alkalmazva, de a hátrányai borzasztóak.

Sok zsíros és problémás bőrre való készítménybe alkohol kerül, ami szépen feloldja a zsír, fertőtlenít is, érezhetően fellélegzik a bőr, mégis kockázatos a használatuk. Az alkohol egyik tulajdonsága, hogy a bőr barrier rétegét (bőr legfelső védőréteg) úgymond feloldja, így segíti a hatóanyagok bejutását.

Mivel a védőréteg eltűnik a felszínről, a bőr védetlen lesz a külső hatásoktól, így számos baktériumnak nyit utat. A bőr érzékeny lesz, felgyorsulnak a öregedési folyamatok. A pattanásos bőr esetén a szervezet úgy érzi, hogy száraz a felszín, így legtöbb faggyú termelődik, amitől egyre több lesz a pattanás.


Parfümhasználat esetén erős allergiát okozhat a parfüm. Mivel a felhasznált alkohol mennyiség jóval magasabb, azaz 70%-90% közötti, így a bőrt károsító hatás még erősebb.
Igaz, hogy csak pontokon vannak alkalmazva a parfümök, de ezeken a helyeken a bőrt tönkretéve szabad utat engednek a káros hatásoknak. Az ekcéma, hormonális problémák, különböző allergiák számos esetében a parfümök és kozmetikumok a felelősek.


Több parfüm természetes esszenciával illatosított, ami ha belegondolunk, csak egy rózsaszín felhő, amivel csalogatnak a vásárlás felé. Józan ésszel átgondolva,
egy pl 85% alkohol tartalmú, parfümös vízben mennyi természetes hatás marad meg abból a minimális mennyiségű illóolajból? A szám nagyon közelít a nullához.


Léteznek azonban növényi alkoholos kivonatok. Ezek felhasználása teljesen biztonságos, hiszen olyan növények, mint pl az orbáncfű esetében szükség van az alkoholos kivonásra. A tinktúrák viszont nem illatosításra használatosak, hanem egy erős gyógyhatású kivonat


Ha igazán biztonságos illatkompozíciót szeretnél magadnak, akkor mindenképp a természetes anyagok között válogass, hiszen a természetben minden fellelhető. 
A természetes parfümolajok hihetetlen töménységűek, ezért minimális mennyiség is elegendő ahhoz, hogy 6-8 órán keresztül érezhesd az illatot.